Wiele osób odrzuca łagodne i zdrowe odmiany zielonej herbaty, ponieważ nie lubią goryczy i cierpkości. Dlaczego herbata zielona jest gorzka? Powodów jest kilka, od jakości surowców po błędy w warzeniu.
Jakie surowce nadają zielonej herbacie gorycz?
Liść herbaty zawiera kompleks naturalnych substancji chemicznych. Wśród nich są polifenole i teofilina. Pierwsza (katechiny, garbniki) nadaje napojowi cierpkość, druga sprawia, że smak jest gorzki.
Poziom goryczki i cierpkości zależy przede wszystkim od jakości surowca: rodzaju krzewu herbacianego, terminu i wysokości zbioru, wieku i wielkości liścia herbaty.
- Rodzaj rośliny. Gorzka chińska herbata jest rzadka. Dzieje się tak dlatego, że liście i pąki chińskiego krzewu herbacianego Sinensis nadają delikatniejszy i delikatniejszy smak. Indyjskie odmiany z Assamica są twardsze i zawierają więcej gorzkich chemikaliów. Wyjątkiem jest gorzka chińska herbata Kudin, którą wytwarza się z liści ostrokrzewu szerokolistnego. Ale w klasycznym sensie to nie herbata, to raczej napar ziołowy o dobroczynnych właściwościach.
- Czas zbiorów. Im więcej słońca otrzymały liście herbaty, tym więcej zawiera katechin i cierpkości. Dlatego odmiany letnie, które zazwyczaj kosztują mniej niż odmiany wczesnowiosenne, są częściej gorzkie – koncentracja w nich katechin jest wyższa, a słodkości jest mało. Lubisz aksamitny i wieloaspektowy smak? Wybierz jesienną herbatę. Wysoka koncentracja aminokwasów i cukrów pomaga stłumić naturalną goryczkę.
- Wysokość kolekcji surowców. Ogrody herbaciane na dużych wysokościach są mniej nasłonecznione, a warunki pogodowe są tam zmienne. Dlatego w liściach jest mniej katechin, napój okazuje się praktycznie pozbawiony cierpkości. Jeśli nie lubisz gorzkiej herbaty, zachwyci Cię chiński hit herbata zielona Long Zhu lub jakakolwiek inna odmiana uprawiana wysoko w górach. Herbaty mszalne przegrywają pod tym względem.
- Wielkość i wiek liści. Do wysokiej jakości zielonej herbaty w Państwie Środka używa się górnych części pędów – tak zwanych rzutów, pąka i kilku delikatnych liści. W takich surowcach jest więcej słodyczy i aminokwasów, co równoważy goryczkę. Duże i stare liście, które zbiera się na tanie herbaty, są bogate w kofeinę i polifenole, ale jest w nich mniej aminokwasów i pojawia się nieprzyjemna goryczka.
Jak usunąć gorycz z zielonej herbaty?
Dowiedzieliśmy się, dlaczego zielona herbata jest gorzka. Teraz zastanówmy się, jak przygotować napój, aby zredukować goryczkę i cierpkość do zera.
- Nie polewaj go wrzątkiem. Niech przegotowana woda lekko ostygnie.
- Opłucz liście herbaty. Herbatę włożyć do rozgrzanej miski i przykryć gorącą wodą, aby przykryła liście. Po kilku sekundach odcedź, nie pij tego naparu.
- Zaparz w rozlanych płynach. Lepiej nie zaparzać zielonej herbaty zbyt długo, do czego przywykli Europejczycy. Stosuj chińską metodę rozlewania, jedną porcję można kilkakrotnie napełnić wodą. Pierwszy wyciek jest utrzymywany przez 8-10 sekund, następny jest dodawany przez około 2 sekundy.
Prawidłowo zaparzona zielona herbata będzie miała harmonijny smak. I bez goryczy.