Browsing Category

Aktualności

Aktualności,

Raport BIK – podstawowe informacje

Wiele osób, starających się o uzyskanie kredytu, spotyka się z odmową. Często przyczyną tego są informacje, zawarte w raporcie BIK. Nie zawsze wiadomo przy tym, jakie konkretne dane z tego dokumentu wpłynęły na podjęcie przez bank lub firmę pożyczkową takiej, a nie innej decyzji. Rozwiązaniem może być samodzielne pozyskanie tego dokumentu i analiza zawartych w nim informacji. Jak tego dokonać? I jakie dane znaleźć można w raporcie?

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją, gromadzącą dane na temat zaciągniętych przez klientów sektora finansowego kredytów oraz terminowości ich spłaty. Oprócz informacji aktualnych przetwarzane są również te, które dotyczą pożyczek spłaconych w ostatnich latach. Wszystkie one są udostępniane instytucjom finansowym – bankom i SKOK-om, a w ostatnim czasie również coraz częściej firmom pożyczkowym. Dzięki temu wszystkie wymienione jednostki mogą dokonać oceny wiarygodności klienta oraz jego zdolności do obsługi kolejnych zobowiązań.

Raport BIK – jakie dane są analizowane przez banki?

Osoba, starająca się o kredyt, standardowo proszona jest o zgodę na sprawdzenie danych, zawartych w jej raporcie BIK. Bank analizuje je pod kątem:

 • Ilości i wielkości zobowiązań. Informacje te służą do określenia zdolności kredytowej klienta, raport BIK zawiera bowiem również dane na temat wysokości aktualnie spłacanych przez niego rat. 
 • Występowania opóźnień w spłacie. Analizowane są przede wszystkim dane bieżące – aktualne przeterminowania oznaczają zwykle automatyczne odrzucenie wniosku kredytowego. Wiele banków przy podejmowaniu decyzji uwzględnia również historię spłat.
 • Ilości zapytań o kredyty w ostatnim czasie. Zbyt częste składanie przez klienta wniosków o pożyczkę jest zwykle uznawane za niepokojące i może być przyczyną negatywnej decyzji kredytowej.

Dla wielu instytucji finansowych istotna jest również ocena punktowa BIK, będąca odzwierciedleniem rzetelności w spłacie zobowiązań. Więcej informacji dostępne jest w artykule “Raport BIK dla firmy – Jak sprawdzić swoją firmę?”. 

Jak uzyskać raport BIK?

Jako że odmowa przyznania kredytu na podstawie danych, zawartych w raporcie BIK, może mieć w praktyce kilka różnych przyczyn, wiele osób stara się pozyskać ten dokument i dokonać jego samodzielnej analizy. Wbrew pozorom – nie jest to wcale trudne. 

Raport BIK można pobrać bezpłatnie raz na każde 6 miesięcy. W celu uzyskania danych w taki sposób konieczne jest jedynie założenie konta w portalu, prowadzonym przez Biuro Informacji Kredytowej, a następnie wysłanie stosownej prośby. Pewnym mankamentem jest czas oczekiwania na ten dokument – może on wynieść nawet 30 dni, chociaż w praktyce jest zwykle krótszy.

Znacznie szybciej można otrzymać płatny raport BIK – jest on udostępniany praktycznie natychmiast. Z tego też powodu osoby, którym zależy na czasie, wybierają najczęściej taką właśnie drogę jego uzyskania.

Aktualności,

Odpowiedzialność środowiskowa w produkcji pudełek kartonowych

Rośnie świadomość ekologiczna na świecie – zarówno konsumenci, jak i firmy dostarczające produkty i usługi chcą stosować, a także otrzymywać na co dzień rozwiązania przyjazne dla środowiska. Jednym ze sposobów na bycie eko jest używanie ekologicznych opakowań, takich jak pudełka kartonowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego odpowiedzialność środowiskowa jest tak ważna w produkcji tego rodzaju opakowań oraz jakie są kluczowe aspekty tego procesu. Polecamy producenta opakowań kartonowych packon.pl.

Czym charakteryzują się ekologiczne pudełka kartonowe?

Ekologiczne pudełka kartonowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nadają się do ponownego przetworzenia po ich użyciu. Ponadto, takie opakowania powinny być produkowane w sposób energooszczędny, przy użyciu technologii minimalizujących emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Oto najważniejsze cechy ekologicznych pudełek kartonowych:

 • Wykonane z surowców wtórnych: Papier i tektura używane do produkcji pudełek pochodzą z recyklingu, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia surowców naturalnych oraz ograniczenia ilości odpadów.
 • Nadają się do recyklingu: Po zakończeniu użytkowania pudełka kartonowe mogą być ponownie przetworzone na papier, co dodatkowo zmniejsza ilość generowanych odpadów.
 • Energooszczędność: Producenci pudełek kartonowych dążą do zastosowania technologii pozwalających na minimalizację zużycia energii w procesie produkcji.
 • Ograniczenie emisji szkodliwych substancji: Stosowanie ekologicznych technologii pozwala na redukcję emisji szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla, do atmosfery.

Dlaczego stosowanie ekologicznych pudełek kartonowych jest takie ważne?

Zmniejszenie zużycia surowców naturalnych

Jednym z kluczowych powodów, dla których warto stosować ekologiczne pudełka kartonowe, jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Papier i tektura używane do produkcji pudełek pochodzą z recyklingu, co oznacza, że na ich wyprodukowanie nie trzeba wycinać dodatkowych drzew. To przyczynia się do zachowania zasobów naturalnych oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Ograniczenie ilości odpadów

Stosowanie ekologicznych pudełek kartonowych przyczynia się także do zmniejszenia ilości odpadów. Po zakończeniu użytkowania takie opakowania mogą być ponownie przetworzone na papier, co dodatkowo zmniejsza ilość generowanych odpadów.

Wpływ na wizerunek firmy

Firmy, które decydują się na stosowanie ekologicznych pudełek kartonowych, dbają nie tylko o środowisko, ale także o swój wizerunek. W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń dla środowiska i chętniej wybierają produkty oraz usługi oferowane przez firmy odpowiedzialne ekologicznie.

Proces produkcji ekologicznych pudełek kartonowych

Pozyskiwanie surowców wtórnych

Pierwszym etapem produkcji ekologicznych pudełek kartonowych jest pozyskanie surowców wtórnych, czyli papieru i tektury pochodzących z recyklingu. Proces ten obejmuje zbieranie używanych opakowań, sortowanie ich według rodzaju oraz przetwarzanie na nowe surowce, które mogą być wykorzystane do produkcji pudełek.

Wytwarzanie tektury falistej

Następnie surowce wtórne są przetwarzane na tekturę falistą, która stanowi podstawowy materiał do produkcji pudełek kartonowych. Proces ten polega na wytwarzaniu warstw papieru, które są następnie łączone ze sobą za pomocą kleju na bazie skrobi. W wyniku tego procesu powstaje tektura falista, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz elastycznością.

Wycinanie i formowanie pudełek

Tektura falista jest następnie wycinana na odpowiednie kształty i formowana w pudełka kartonowe. Proces ten może odbywać się za pomocą maszyn tnących lub ręcznie, w zależności od wielkości produkcji oraz wymagań dotyczących jakości opakowań.

Nadruk i wykończenie

Ostatnim etapem produkcji ekologicznych pudełek kartonowych jest nadruk oraz wykończenie. W przypadku pudełek z nadrukiem stosuje się techniki druku przyjazne dla środowiska, takie jak druk wodny czy druk UV. Wykończenie pudełek może obejmować również dodatkowe elementy, takie jak okienka czy uchwyty, które również powinny być wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska.

Certyfikaty i standardy ekologiczne

W celu potwierdzenia swojej odpowiedzialności środowiskowej, producenci pudełek kartonowych mogą uzyskać różnego rodzaju certyfikaty oraz przestrzegać międzynarodowych standardów ekologicznych. Oto najważniejsze z nich:

 • FSC (Forest Stewardship Council): Certyfikat FSC potwierdza, że surowce użyte do produkcji pudełek kartonowych pochodzą z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł.
 • PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification): Podobnie jak certyfikat FSC, PEFC gwarantuje odpowiedzialne pozyskiwanie surowców do produkcji pudełek.
 • ISO 14001: Standard ISO 14001 dotyczy zarządzania środowiskowego oraz kontroli wpływu firmy na środowisko.
 • Blue Angel (Der Blaue Engel): Niemiecki certyfikat ekologiczny, który potwierdza niski wpływ produktu na środowisko oraz jego przyjazność dla zdrowia.

Jak wybrać ekologiczne pudełka kartonowe?

Czytaj etykiety i sprawdź certyfikaty

Przy wyborze ekologicznych pudełek kartonowych warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykietach oraz sprawdzić, czy producent posiada odpowiednie certyfikaty ekologiczne. To pozwoli upewnić się, że pudełka są rzeczywiście przyjazne dla środowiska.

Wybierz odpowiedni materiał

Najbardziej ekologicznym materiałem do produkcji pudełek kartonowych jest tektura falista wykonana z papieru pochodzącego z recyklingu. Warto zwrócić uwagę na to, czy pudełka są produkowane z takiego właśnie materiału.

Zwróć uwagę na sposób produkcji

Ekologiczne pudełka kartonowe powinny być wytwarzane w sposób energooszczędny oraz przy użyciu technologii minimalizujących emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Sprawdź, czy producent pudełek stosuje takie rozwiązania.

Wybierz pudełka z nadrukami ekologicznymi

Jeśli potrzebujesz pudełek z nadrukami, zwróć uwagę na to, czy stosowane techniki druku są przyjazne dla środowiska. Druk wodny czy druk UV to dobre rozwiązania w tym przypadku.

Odpowiedzialność środowiskowa

Odpowiedzialność środowiskowa w produkcji pudełek kartonowych to istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę zarówno jako konsument, jak i przedsiębiorca. Stosowanie ekologicznych opakowań przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko oraz budowania wizerunku firmy jako odpowiedzialnej ekologicznie.

Aktualności,

Dlaczego mam podrażnioną skórę?

Podrażnienie skóry może wahać się od łagodnego do ciężkiego i może mieć różny poziom intensywności. Ważne jest, aby zrozumieć, co powoduje podrażnienie skóry, aby móc lepiej je zidentyfikować i leczyć. Podrażnienie skóry może być spowodowane różnymi czynnikami, od ekspozycji środowiskowej po podstawowe warunki zdrowotne. Podrażniona skóra może być źródłem dużego dyskomfortu i frustracji. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę podrażnienia skóry, aby znaleźć najlepsze możliwe leczenie i długoterminową ulgę. W niektórych przypadkach może to być oznaką leżącego u podstaw problemu medycznego, który wymaga leczenia. Różne czynniki, takie jak alergie, środowisko, stres lub nadużywanie niektórych produktów kosmetycznych, mogą prowadzić do podrażnienia skóry. Rozumiejąc, dlaczego możesz mieć podrażnioną skórę, będziesz w stanie podjąć kroki w celu jej długoterminowej poprawy. Ważna jest pielęgnacja skóry podrażnionej.

Łuszczyca może powodować podrażnioną skórę

Łuszczyca jest powszechną i przewlekłą chorobą skóry, która dotyka wiele osób. Charakteryzuje się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze, które mogą swędzieć i powodować dyskomfort. Najczęstszymi obszarami dotkniętymi są łokcie, kolana, skóra głowy, dłonie, stopy i twarz. Chociaż przyczyna łuszczycy jest nadal nieznana, może powodować podrażnienie skóry. To podrażnienie może wahać się od łagodnego swędzenia do silnego pieczenia i bólu, w zależności od ciężkości stanu. Łuszczyca zwiększa również ryzyko rozwoju innych chorób skóry, takich jak egzema, a nawet infekcje bakteryjne, jeśli nie jest leczona. Osoby cierpiące na łuszczycę powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy i możliwości leczenia, które pomogą złagodzić objawy tej choroby.

Podrażniona skóra może powodować infekcję

Podrażniona skóra może być bardziej podatna na infekcję, ponieważ bariera ochronna skóry jest uszkodzona. Infekcje mogą być spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby, a objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i pękanie skóry. Jeśli podejrzewasz, że twoja skóra jest zainfekowana, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie.

Jakie są sposoby na podrażnioną skórę?

Podrażnienie skóry może pochodzić z różnych źródeł, w tym z alergii, czynników środowiskowych i infekcji. Na szczęście istnieje wiele prostych środków, które pomogą ukoić i wyleczyć podrażnioną skórę. Aby złagodzić dyskomfort związany z podrażnieniem, można zastosować szereg naturalnych produktów, a także wiele dostępnych bez recepty kremów i balsamów zawierających składniki przeciwzapalne. Niektóre z najlepszych środków na podrażnioną skórę — od naturalnych metod leczenia, takich jak kąpiele owsiane i aloes, po produkty dostępne bez recepty, takie jak kremy z hydrokortyzonem.

Pielęgnacja skóry podrażnionej

Pielęgnacja skóry przeciw podrażnieniom może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby zająć się podstawową przyczyną podrażnienia, jednocześnie zapewniając ulgę w dyskomforcie i bólu z nim związanym. Podrażniona skóra nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem i może prowadzić do innych, poważniejszych problemów. Ale dzięki odpowiednim produktom do pielęgnacji skóry możliwe jest utrzymanie skóry w dobrej kondycji i wolnej od podrażnień. Od środków czyszczących i nawilżających po zabiegi na takie schorzenia, jak łuszczyca i egzema, istnieje wiele opcji dla osób poszukujących najlepszego rozwiązania do pielęgnacji podrażnionej skóry. Dzięki odpowiednim produktom i technikom możesz utrzymać skórę w doskonałej formie, jednocześnie minimalizując ryzyko podrażnień.

Aktualności,

Jak rozpocząć sprzedaż za pomocą maszyny vendingowej?

Podczas planowania własnej działalności gospodarczej warto zastanowić się nad wykorzystaniem maszyn vendingowych. Pozwalają one na sprzedaż produktów lub usług, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z klientem. Automat umieszczony w miejscu, gdzie gromadzą się ludzie, może być stałym przychodem przedsiębiorstwa. Więcej informacji znajdziesz na automatyvending.waw.pl.

Koszty i ich ograniczanie

Rozpoczęcie nowego typu działalności wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów. W przypadku sprzedaży samoobsługowej głównym elementem będzie maszyna vendingowa. Na rynku dostępne są odmiany przeznaczone do dystrybucji różnych produktów, na przykład, słonych przekąsek, kanapek lub kawy. Koszt zakupu można obniżyć poprzez odnalezienie oferty urządzenia mniej zaawansowanego technicznie lub używanego. Wybór zależy od wielu czynników i nie ma uniwersalnej recepty na sukces. Wielu klientów ceni sobie nowoczesne rozwiązania, ale można też wyróżnić grupę odbiorców skupiających się przede wszystkim na cenie i stabilności oferty.

Asortyment firmy

Wybór urządzenia powinien być uzależniony od rodzaju oferowanych produktów. To samo dotyczy sposobu reklamy działalności. Ta sama maszyna vendingowa będzie inaczej postrzegana po zamontowaniu na ścianie budynku mieszkalnego i w dużym centrum handlowym. Zwykle firma będzie też ponosiła inne koszty wynajmu przestrzeni handlowej w obu przypadkach. Automat powinien być dobrze widoczny, ale nie może też nie być dostosowany do stylu otoczenia. Klient powinien być zachęcony do zapoznania się z ofertą, a następnie pozytywnie ocenić odebrany produkt. W idealnej sytuacji wysoka jakość obsługi będzie miała przełożenie na decyzji o stałym korzystaniu z urządzenia. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale jeśli firma odniesie sukces, maszyna vendingowa będzie generować stabilny przychód każdego dnia.

Lokalizacja i bezpieczeństwo

Mówiąc o lokalizacji urządzenia, nie można zapominać o względach bezpieczeństwa. Maszyna vendingowa umieszczona w miejscu publicznym może być łatwo zniszczona lub uszkodzona. Klienci mogą do tego doprowadzić przypadkowo lub urządzenie może być uszkodzone w akcie wandalizmu. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest lokalizacja automatu w miejscu, gdzie znajduje się monitoring. Inny sposób na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jest samodzielny montaż kamery, choć trudno będzie zabezpieczyć ją tak, aby nie znajdowała się w zasięgu przechodniów. Z pewnością jednak odpowiednio wyposażona i zabezpieczona maszyna vendingowa nie będzie wymagała częstych działań serwisowych. Może to zaowocować stałym dochodem, a także rozbudową oferty o nowe produkty i urządzenia.

Aktualności,

Czym jest łuszczyca paznokci? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Łuszczyca paznokci jest problemem natury z zakresu dermatologii i szacuje się, że schorzenie to występuje z reguły u osób borykających się już z tradycyjną, zwykłą łuszczycą. Problemy z płytką paznokci mogą pojawiać się także często u osób, które chorowały bądź chorują na łuszczycowe zapalenie stawów oraz inne choroby natury reumatologicznej.

Przyczyny powstawania łuszczycy paznokci

Warto wiedzieć, że istnieją także inne czynniki i przyczyny występowania łuszczycy paznokci a ich lista stale się powiększa. Do jej powstawania oraz rozwoju mogą przyczynić się takie choroby przewlekłe jak cukrzyca czy dna moczanowa, częste przyjmowanie niektórych leków do których w szczególności zalicza się antybiotyki, leki hormonalne czy sterydy. Na powstanie łuszczycy paznokci mogą mieć także wpływ ostatnio przebyte choroby wirusowe oraz bakteryjne m.in. ospa, angina czy półpasiec. Także przewlekły i długotrwały stres, może przyczynić się do uszkodzenia odporności i powstania choroby.

Sprawdź koniecznie:

Diagnostyka i objawy łuszczycy paznokci

Sama diagnostyka łuszczycy paznokci stanowi duże wyzwanie nawet dla współczesnej medycyny. W jej początkowym stadium, które nie daje jednoznacznych objawów, choroba może być mylona z atopowym zapaleniem skóry czy chorobami grzybiczymi. Dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka, która będzie obejmowała poszerzony wywiad medyczny oraz przeprowadzenie specjalistycznych badań do których zaliczyć należy nie tylko badania histopatologiczne ale także badania mikologiczne (określane także jako mikologiczne) czy badania kapilaroskopowe wykonywane za pomocą mikroskopu świetlnego.

Pacjent powinien zgłosić się do lekarza jeśli zauważy u siebie co najmniej jeden z opisanych poniżej objawów:

– powstawanie wgłębień na płytce paznokcia (czyli naparstkowanie),

– pojawianie się zgrubień na paznokciach, którym często towarzyszy także powstawanie bruzd na płytce,

– nieestetyczne oddzielanie się łożyska paznokcia od jego płytki.

Sposoby leczenia i profilaktyka łuszczycy paznokci

Kluczowym elementem podczas leczenia łuszczycy paznokci jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Pomaga ona nie tylko zmniejszyć jej objawy ale także stanowi idealny sposób na profilaktykę przed powstaniem choroby. Do najważniejszych zasad w omawianej diecie zaliczyć należy ograniczenie spożywania alkoholu, czerwonego mięsa (i ogółem produktów zwierzęcych), produktów wysokoprzetworzonych oraz tłuszczy zwierzęcych.

Samo leczenie łuszczycy paznokci stanowi długotrwały i skomplikowany proces. Podczas leczenia należy przyjmować nie tylko przepisane leki (najczęściej zawierające kortykosteroidy) ale także suplementy zawierające witaminę A oraz witaminę D3.

Aktualności,

Jak pióro wieczne parker współpracuje z wyobraźnią

Nie ulega wątpliwości, że przy zakupie dowolnego produktu, niebagatelną rolę odgrywa wyobraźnia. Warto podkreślić, że chodzi tutaj o pewne wyobrażenie przedmiotu, zarówno z punktu widzenia klienta jak i producenta.

Mogłoby się wydawać, że widząc np. pióro wieczne parker w witrynie wystawowej każdy człowiek postrzega je w taki sam sposób. Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednie wyeksponowanie. Chodzi mianowicie o przemyślane ułożenie pod określonym kątem preferowanego pióra, obok mniej interesujących piór, oraz dostosowane do okoliczności oświetlenie. Przeprowadzone tego typu zabiegi marketingowe, mogą rzeczywiście wpłynąć na podobny odbiór wielu klientów, podziwiających pióro wieczne parker.

Postrzeganie, czyli dokładny ogląd produktu

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym podejściem do oglądanego asortymentu, jest bezpośredni kontakt na linii klient-rzecz. Producent musi zadbać, aby jego wyrób był z każdej strony równie atrakcyjny. Prawdopodobnie brzmi to dość enigmatycznie, dlatego konieczne jest posłużenie się wspomnianą wyobraźnią. My polecamy pióra wieczne parker w salonparker.pl.

Trzymając w dłoni pióro wieczne parker, człowiek jest w stanie objąć wzrokiem, tylko jego jedną stronę. Z tego wynika, że chcąc zobaczyć jak ono wygląda z drugiej strony, konieczne jest odwrócenie pióra. Można przyjąć, że każde takie obrócenie rzeczy którą oglądamy, sprowadza się do serii profili, zwanych również rzutami.

Możliwość oglądania przedmiotu w taki sposób, niesie z sobą wiele możliwości. Mianowicie, każdy obrót pióra sprawia, że poznajemy je na jeden z bardzo wielu sposobów. W momencie przypatrywania się chociażby grawerunkowi z jednej strony pióra, klient na jakiś czas zapomina jak wygląda pióro wieczne parker z drugiej strony.

Nasuwa się wniosek, że klient musi niejako nauczyć się oglądanego przedmiotu, aby w pełni móc ocenić pióro wieczne parker jako całość.

Polecamy także:

Zrozumienie produktu prowadzi do jego wyobrażania sobie w czasie

Skrupulatny ogląd pióra w znacznym stopniu zbliża go do klienta. Powstaje pewna więź emocjonalna. Potencjalny nabywca podświadomie już wie, czy pióro wieczne parker odpowiada jego gustowi. Ponadto, zaczyna tym samym rodzić się w umyśle potrzeba posiadania tego konkretnego pióra. Osoba wchodząca w kontakt dotykowy z produktem, nie jest już przypadkowym człowiekiem, który tylko pobieżnie zlustrował pokazane w gablocie pióro wieczne parker. Jak widać jest to już wyższy poziom wtajemniczenia, ponieważ klient rozumie to co z taką uwagą przed chwilą oglądał. Mało tego, włożył pewien wysiłek w zapamiętanie, czy wręcz nauczenie się tego jak pióro wieczne parker wygląda.

Prawidłowe zapoznanie się człowieka z przedmiotem, sprawia, że powstaje coś co możemy nazwać wyobrażeniem w czasie. Potencjalny nabywca posiada od tego momentu pewien naddatek wiedzy. Odgrywa on kluczową rolę, ponieważ sprawia, że przyszły szczęśliwy posiadacz pióra, zanim je kupi, będzie wyobrażać sobie niezliczone sytuacje w których go użyje.

Aktualności,

Hiperglikemia – objawy i przyczyny

Hiperglikemia to inaczej przecukrzenie. Oznacza wysoki poziom glukozy we krwi. U zdrowego człowieka stężenie cukru we krwi na czczo nie przekracza 99 mg/dl, a 2 godziny po posiłku to maksymalnie 140 mg/dl. U chorych na cukrzyce typu 1 górny próg to 110 mg/dl przed posiłkiem, a 140 mg/dl 2 godziny po posiłku. Zaś u chorych na cukrzycę typu 2 są to wartości w zakresie 123-185 mg/dl. U każdego diabetyka może to wyglądać inaczej ze względu na wieku chorego, czasu trwania choroby i choroby współistniejące. Przyczyną podwyższonego poziomu glukozy jest często źle leczona cukrzyca, np. nieodpowiednia dawka insuliny lub nieprawidłowości w diecie. Czasami chory nie jest świadomy wzrostu stężenia cukru, a to może powodować zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Przewlekła hiperglikemia jest ryzykiem poważnych powikłań, może prowadzić do uszkodzeń nerek, oczu, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Hiperglikemia – objawy

Zazwyczaj objawy hiperglikemii nie są oczywiste. Ich nasilenie zależy od typu cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 2 przez długi czas hiperglikemia może przebiegać bezobjawowo, co może skutkować przewlekłymi powikłaniami. Gdy przecukrzenie utrzymuje się przez krótki czas, zostanie szybko rozpoznane i będzie na nie szybka reakcja, to może być nawet nieodczuwalne. U dzieci i młodzieży chorujących na cukrzycę typu 1 ma nagły początek i dynamiczny przebieg. Zaczyna się często kwasicą ketonową.

Najczęstsze objawy w cukrzycy typu 1. to:

 • wielomocz,
 • utrata na wadze,
 • polidypsja czyli wzmożone pragnienie i objawy odwodnienia,
 • suchość w jamie ustnej,
 • skłonność do ropnych stanów skóry, słabe gojenia się ran,
 • częste oddawanie moczu,
 • skłonności do chorób układu moczowo-płciowego,
 • osłabiona koncentracja,
 • senność, osłabienie, zmęczenie,
 • gorsze samopoczucie, odczuwanie niepokoju, zdenerwowanie,
 • kwasica i śpiączka ketonowa.

Częsta hiperglikemia może prowadzić do powikłań cukrzycy. Na każdy duży skok poziomu cukru trzeba szybko zareagować i szukać jego przyczyn. Najważniejsza jest samokontrola diabetyka i wyciąganie wniosków z popełnianych błędów na przyszłość.

Przyczyny hiperglikemii

Hiperglikemia łączy się z brakiem równowagi między glukozą a insuliną. Najczęściej łączy się ze źle leczoną cukrzycą.

Najczęstsze przyczyny hiperglikemii to:

 • zbyt mała dawka insuliny,
 • zbyt duży posiłek,
 • przyjęcia źle dobranych leków,
 • zaaplikowanie insuliny nieaktywnej,
 • pominięcie dawki insuliny lub leku przeciwcukrzycowego,
 • problemy z pompą insulinową,
 • problemy z penem, awaria pena, zatkana igła,
 • choroby współistniejące,
 • stres,
 • brak aktywności fizycznej.
Aktualności,

Jak objawia się kryzys wieku średniego i jak z nim walczyć?

Kryzys wieku średniego to pojęcie, z którym każdy człowiek zetknął się przynajmniej raz w swoim życiu. Warto byłoby mieć świadomość tego, czym najczęściej się on objawia. Na tym jednak nie koniec. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jaki sposób skutecznie walczyć z kryzysem wieku średniego. Niestety, walka ta nie będzie ani łatwa, ani przyjemna. Niemniej jednak, warto ją podjąć.

Jakie są przyczyny kryzysu wieku średniego i jak się on objawia?

Kryzys wieku średniego może mieć naprawdę rozmaite przyczyny. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

 • utrata pracy bądź degradacja ze stanowiska
 • problemy ze zdrowiem
 • rozpad związku
 • brak satysfakcjonujących osiągnięć .

Warto zaznaczyć, że kryzys wieku średniego co do zasady częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Szacuje się, że problem ten jest charakterystyczny przede wszystkim dla panów między 40 a 55 rokiem życia. W podobnym przedziale wiekowym mogą być przedstawicielki płci pięknej, które doświadczają kryzysu wieku średniego. Jeżeli chodzi o objawy, typowe jest pogorszenie nastroju, jak również rozdrażnienie. Osobie przeżywającej kryzys wieku średniego dokuczać może również złość, nierzadko gwałtowna. Problemem może być także utrata dotychczasowych zainteresowań oraz rezygnacja ze spotkań towarzyskich. Osoby zmagające się z kryzysem wieku średniego mogą także doświadczać zazdrości z powodu osiągnięć innych ludzi. Niestety, zazdrość niszczy przede wszystkim osobę, która ma z nią problem.

Jakie metody walki z kryzysem wieku średniego warto wykorzystać?

Metody walki z kryzysem wieku średniego są w dużej mierze uzależnione od jego rozmiarów. Chwilowe pogorszenie nastroju może mieć charakter przemijający. Jeżeli jednak, negatywne uczucia narastają, należy zastanowić się nad tym, jak można z nimi walczyć. Warto na pewno zastanowić się nad przyczynami kryzysu wieku średniego. Jeżeli jest to możliwe, należy podjąć próbę wyeliminowania ich. Pewnych zmian w swoim życiu, takich jak na przykład zmiana pracy czy miejsca zamieszkania można dokonać. Z pewnymi rzeczami należy się jednak pogodzić. Samodzielna walka z kryzysem wieku średniego nie zawsze jest jednak możliwa i należy mieć tego świadomość. Każdy, kto doświadcza przez długi czas negatywnych uczuć, powinien rozważyć poszukiwanie pomocy u wykwalifikowanego psychoterapeuty. Psychoterapia może służyć lepszemu poznaniu siebie. Dzięki temu, z dużym prawdopodobieństwem uda się odkryć przyczyny kryzysu wieku średniego, a następnie je pokonać. Ważna jest jednak systematyczna praca z terapeutą. Wówczas efekty będą najbardziej satysfakcjonujące.

Aktualności,

Jak radzić sobie z suchą skórą na dłoniach?

Popękane i suche dłonie to problem wielu osób, szczególnie w okresie zimowym. Wiatr, mróz, ale także i codzienne obowiązki wpływają na pogorszenie stanu delikatnej skóry na dłoniach. W efekcie pęka, co powoduje duży ból i dyskomfort. Jak radzić sobie z popękanymi dłońmi, by zawsze wyglądały na zadbane?

Pielęgnacja suchych dłoni

Najważniejsza w walce z popękaną i suchą skórą dłoni jest odpowiednia pielęgnacja, np. stosowanie dermokosmetyku Dexeryl. Mowa tu przede wszystkim o regularnym nawilżaniu. Doskonale sprawdzają się kremy na bazie następujących składników:

 • mocznik,
 • kwas hialuronowy,
 • naturalne wyciągi roślinne,
 • gliceryna.

Zadaniem kremu jest wygładzenie dłoni, nawilżenie, ale także poprawa elastyczności skóry, co chroni ją przed pękaniem. Krem Dexeryl do rąk powinien mieć naturalny skład i być pozbawiony zbędnych konserwantów, które mogą wywołać reakcję alergiczną i spotęgować podrażnienie skóry. Warto także raz na jakiś czas zafundować swoim dłoniom domowe spa i zadbać o złuszczenie starego naskórka. Peeling poprawi ukrwienie skóry i pozwoli pozbyć się zadartych skórek. Nie należy go stosować, gdy skóra na dłoni jest mocno zraniona. W domowym zaciszu można także wykonać odżywczą maskę, którą nakłada się na noc. By wszystkie aktywne składniki działały jeszcze skuteczniej na dłonie, poleca się założyć bawełniane rękawiczki. Głównym składnikiem takiej nawilżającej i poprawiającej kondycję skóry maski powinna być dobrej jakości oliwa, miód oraz sok z cytryny. By była jeszcze skuteczniejsza i przyniosła szybsze rezultaty, warto do niej dodać naturalny olejek migdałowy, który ma właściwości ochronne i regeneracyjne. Systematyczne dbanie o skórę dłoni skutecznie zapobiega pękaniu skóry na dłoniach, co pozwala zachować na długo ich ładny i zadbany wygląd.

Zapobieganie pękaniu skóry na dłoniach

Aby nie dopuścić do suchości skóry na dłoniach, konieczne jest codziennie stosowanie nawilżających kremów do rąk. Tego typu produkty posiadają różne formuły, więc inny kosmetyk sprawdzi się lepiej w ciągu dnia, a inny na noc. Ten dedykowany do stosowania wieczorem będzie wyróżniać się gęstszą i bardziej treściwą formułą, natomiast krem na dzień będzie bardzo szybko się wchłaniać, co pozwoli na stosowanie go w każdej wolnej chwili. Kremowanie rąk powinno stać się nawykiem, szczególnie gdy dłonie mają tendencję do pękania. W okresie zimowym trzeba koniecznie zadbać o zabezpieczanie rąk ciepłymi rękawiczkami, bo mróz sprzyja wysuszaniu i podrażnianiu dłoni. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto codzienne prace domowe wykonywać w rękawiczkach, które ochronią je przed wysuszającymi detergentami. Ważna jest także odżywcza i zbilansowana dieta oraz regularne nawadnianie organizmu, które wpływają pozytywnie na wygląd skóry na ciele.

Aktualności,

Jaki krem matujący wybrać?

Bardzo często zdarza się, że posiadacze cery tłustej i mieszanej bezskutecznie przeszukują internet, a także wszystkie pobliskie galerie tylko po to, aby znaleźć idealny krem matujący. Jak się, okazuje jest to nie lada wyzwanie. Wybór asortymentu jest naprawdę szeroki, a ceny bardzo zróżnicowane. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, jakie właściwości powinien mieć dobry krem matujący, a także na jakie składniki w składzie warto zwrócić uwagę.

Wszystko o kremie matującym

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że niwelowanie błyszczenia to nie jedyne zadanie, jakie powinien spełniać krem matujący. Otóż lista zadań jest znacznie bardziej złożona:

 • normalizowanie gospodarki wodno-lipidowej,
 • redukuje wydzielanie serum,
 • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
 • wpływa na szybsze gojenie naskórka,
 • działa łagodząco,
 • dotleniać i nawilża skórę.

Posiadaczki i posiadacze cery tłustej ub mieszanej, poniewaz problem ten nie dotyka tylko kobiet, jednogłośnie zgadzają się, że wyświęcenie najczęściej dotyka strefę T, czyli policzki, nos i czoło. Pod żadnym pozorem nie oznacza to jednak, że wspomniane obszary należy wysuszyć. Nic bardziej mylnego! Warto zachować balans. I tak, krem matujący można z powodzeniem stosować rano, ale wieczorem należy zapewnić skórze głęboką dawkę nawilżenia i odżywienia. Zarówno kremy matujące, jak i regenerujące, nawilżające, i odżywcze oferuje amerykańska Dermalogica, przed którą problemy skórne nie mają żadnych tajemnic.

Jak działa krem matujący?

Działanie kremu matującego polega nie tylko na niwelowaniu nadmiaru sebum, ale również także hamowaniu wydzielania. Jest to możliwe dzięki doborowi odpowiednich składników odżywczych. Bardzo często w składach dotrzeć można wyciąg z zielonej herbaty czy kwas salicylowy. Należy zwróć jednak uwagę, aby obok takich składników znajdowały się również substancje silnie nawilżające, czyli np. wyciąg z aloesu.

Znalezienie idealnego kremu matującego to nie lada wyzwanie. Niejednokrotnie zdarza się, że konieczne będzie zastosowanie kilku lub nawet kilkunastu produktów, zanim odnajdziemy ten, który pokocha się z naszą skórą. Jednak nieskazitelna i promienna skóra jest tego zdecydowanie warta.