Sport to dla wielu nie hobby a wręcz sposób życia. Coraz więcej ludzi zainteresowanych jest prowadzeniem zdrowego trybu życia. Nawet zakłady pracy prowadzą specjalne dopłaty dla pracowników by Ci mogli korzystać z obiektów sportowych takich jak baseny czy siłownie. Jednak nie samym sportem osiąga się dobrą sylwetkę oraz zdrowie. Istotnym elementem takiego trybu życia jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Ani ćwiczenia ani dieta stosowane osobno nie mogą osiągnąć takich rezultatów jak stosowane jednocześnie. Jak powinna wyglądać dieta dla sportowca?
Czy rodzaj aktywności fizycznej ma wpływ na dopasowanie diety?
Oczywiście, że tak. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje właściwych składników mineralnych oraz witamin. Bez tego praca układu immunologicznego, przyrost tkanki mięśniowej i spadek tłuszczowej zostaną zachwiane na skutek niewłaściwie prowadzonej gospodarki energetycznej oraz hormonalnej w organizmie. A zatem dieta dla sportowców będzie tu uzależniona od rodzaju oraz intensywności wysiłku.
W przypadku osób pragnących nabyć tkankę mięśniową gdzie mowa nie tylko o mięśniach górnych partii ciała, powinny zwrócić uwagę na zwiększoną ilość białka w diecie. Osoba o większej posturze, posiadająca już taką tkankę będzie potrzebować go więcej. Z reguły nie powinno to być mniej niż półtora grama na kilogram ciała. Przy chęci uzyskania szybszych efektów na siłowni mogą to być nawet i dwa gramy na kilogram. Osoby, które chcą jedynie zrzucić kilka kilogramów i jedynie podkreślić zdrową sylwetkę zachowując wagę powinny skupić się na spożyciu białka na poziomie jednego rama na kilogram własnej masy. Przyczyna jest tutaj regeneracja włókien mięśniowych. Te ulegają mikro uszkodzeniom na skutek aktywności fizycznej. Aby utrzymać je w dobrej kondycji należy im zapewnić surowiec niezbędny do regeneracji.
W przypadku osób uprawiających ćwiczenia aerobowe lub kardio powinny również zapewniać swoim ciałom białko potrzebne do regeneracji. W szczególności jeśli sportowiec jest biegaczem podejmującym duże dystanse. Ale w tym przypadku również warto spożywać węglowodany, które zapewniają paliwo dla organizmu.. Zarówno białka jak i węgle powinny pochodzić z dobrych źródeł takich jak ryby, białe mięso, fasola, kurze jaja. Wspomniane ryby są również bogate w tłuszcze a te wbrew pozorom nie powodują tycia. Dzięki nim organizm lepiej przyswaja witaminy.
Jakie diety unikać?
Dieta dla sportowców powinna wykluczać częste spożywanie śmieciowego jedzenie. Raz na jakiś czas nie jest to zbrodnią jednak notoryczne spożywanie takiej żywności obciąża mięsień sercowy szkodliwym cholesterolem. Dieta sportowca powinien ponadto być bogata w płyny, które umożliwiają szybkie wchłanianie mikroelementów. Popularny jest tutaj sok z buraka czy pomidora. Azot w burakach zwiększa wydolność organizmu a potas z pomidorów niweluje występowanie skurczy. Warto pamiętać o ziemniakach. Spożywane białko często w produktach mlecznych może prowadzić do zakwaszania organizmu. Ziemniaki natomiast prowadzą do jego odkwaszania a poza tym posiadają szereg witamin.
Należy w tym miejscu uważać na pułapkę w postaci świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw. Oczywiście są one zdrowe i bogate w witaminy i inne składniki odżywcze jednak nadmierne spożycie soków prowadzi do nadmiernego spożycia cukru. Zjedzenie jabłka da większą sytość niż wypicie szklanki soku, która nie posiada miąższu. Sam sok posiada tyle cukru, że jego nadmiar może prowadzić do nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej oraz może osłabić odporność co jest niezwykle istotne podczas wykonywania treningów na świeżym powietrzu, szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym.