Łuszczyca paznokci jest problemem natury z zakresu dermatologii i szacuje się, że schorzenie to występuje z reguły u osób borykających się już z tradycyjną, zwykłą łuszczycą. Problemy z płytką paznokci mogą pojawiać się także często u osób, które chorowały bądź chorują na łuszczycowe zapalenie stawów oraz inne choroby natury reumatologicznej.
Przyczyny powstawania łuszczycy paznokci
Warto wiedzieć, że istnieją także inne czynniki i przyczyny występowania łuszczycy paznokci a ich lista stale się powiększa. Do jej powstawania oraz rozwoju mogą przyczynić się takie choroby przewlekłe jak cukrzyca czy dna moczanowa, częste przyjmowanie niektórych leków do których w szczególności zalicza się antybiotyki, leki hormonalne czy sterydy. Na powstanie łuszczycy paznokci mogą mieć także wpływ ostatnio przebyte choroby wirusowe oraz bakteryjne m.in. ospa, angina czy półpasiec. Także przewlekły i długotrwały stres, może przyczynić się do uszkodzenia odporności i powstania choroby.
Sprawdź koniecznie:
Diagnostyka i objawy łuszczycy paznokci
Sama diagnostyka łuszczycy paznokci stanowi duże wyzwanie nawet dla współczesnej medycyny. W jej początkowym stadium, które nie daje jednoznacznych objawów, choroba może być mylona z atopowym zapaleniem skóry czy chorobami grzybiczymi. Dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka, która będzie obejmowała poszerzony wywiad medyczny oraz przeprowadzenie specjalistycznych badań do których zaliczyć należy nie tylko badania histopatologiczne ale także badania mikologiczne (określane także jako mikologiczne) czy badania kapilaroskopowe wykonywane za pomocą mikroskopu świetlnego.
Pacjent powinien zgłosić się do lekarza jeśli zauważy u siebie co najmniej jeden z opisanych poniżej objawów:
– powstawanie wgłębień na płytce paznokcia (czyli naparstkowanie),
– pojawianie się zgrubień na paznokciach, którym często towarzyszy także powstawanie bruzd na płytce,
– nieestetyczne oddzielanie się łożyska paznokcia od jego płytki.
Sposoby leczenia i profilaktyka łuszczycy paznokci
Kluczowym elementem podczas leczenia łuszczycy paznokci jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Pomaga ona nie tylko zmniejszyć jej objawy ale także stanowi idealny sposób na profilaktykę przed powstaniem choroby. Do najważniejszych zasad w omawianej diecie zaliczyć należy ograniczenie spożywania alkoholu, czerwonego mięsa (i ogółem produktów zwierzęcych), produktów wysokoprzetworzonych oraz tłuszczy zwierzęcych.
Samo leczenie łuszczycy paznokci stanowi długotrwały i skomplikowany proces. Podczas leczenia należy przyjmować nie tylko przepisane leki (najczęściej zawierające kortykosteroidy) ale także suplementy zawierające witaminę A oraz witaminę D3.