Utrzymywanie produktów żywnościowym w stanie przedłużającym ich przydatność do spożycia jest dokonywane za pomocą technik umożliwiających uzyskanie temperatur niższych od otoczenia. Może to być schładzanie lub zamrażanie. Urządzenia działające w tego typu technologii stosowane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, w zakładach gastronomicznych i w transporcie.
Utrwalanie żywności
Producenci i dystrybutorzy artykułów spożywczych wykorzystują chłodnictwo do odprowadzania ciepła z pomieszczeń magazynowych, samochodów transportowych oraz urządzeń służących do przechowywania żywności. Dzięki temu produkty nie tracą swoich wartości odżywczych, nie psują się oraz zachowują przez długi czas swój pierwotny wygląd. Chłodnictwo ma również zastosowanie w warunkach domowych, stołówkach i bufetach. Do schładzania żywności służą takie urządzenia jak:
- chłodziarka,
- lodówka,
- zamrażarka,
- chłodnia magazynowa,
- lada chłodnicza,
- witryna chłodnicza,
- regał na napoje,
- półki ekspozycyjne,
- samochody chłodnie,
- maszyny do wytwarzania lodów.
Rodzaj urządzeń dostosowany jest do potrzeb przemysłu gastronomicznego. Niektóre produkty wymagają jedynie przechowywania w odpowiednio niskiej temperaturze, inne muszą być poddane głębokiemu zamrożeniu by przetrwały przez dłuższy czas. Szczególnie ważne jest chłodzenie mięsa i ryb podczas transportu na znaczne odległości. Zapobiega to utlenianiu się zawartych w nich tłuszczów oraz namnażaniu się szkodliwych dla zdrowia bakterii. Lodówka potrzebna jest w każdym gospodarstwie domowym do przechowywania przez pewien okres nabiału, warzyw i produktów garmażeryjnych.
Przechowywanie farmaceutyków
W okresie pandemii wirusa Covid-19 chłodnictwo pełni pierwszoplanową rolę w dostarczaniu i przechowywaniu szczepionek sprowadzanych z zagranicy. Niektóre firmy wyprodukowały szczepionki wymagające przechowywania w temperaturze około – 80 stopni. Przed wybuchem epidemii, w Polsce stosowano zamrażanie maksymalnie do – 20 stopni. Ale polskie chłodnictwo stanęło na wysokości zadania, dzięki czemu podczas transportu i przechowywania w punktach szczepień nie marnują się dawki tego preparatu. Szerokie zastosowanie chłodnictwo znajduje również w magazynach leków i aptekach. W odpowiednio niskiej temperaturze przechowywane są medykamenty zawierające żywe kultury bakterii, maści lecznicze, szczepionki dla dzieci, insulina i różne probiotyki. W magazynach i na zapleczach aptek znajdują się szafy chłodnicze wyposażone w rejestratory monitorujące na bieżąco zakres temperatur.