Czyszczenie uszu to jeden z tych tematów, o którym usłyszeć można w zasadzie na każdym kroku. To, że jest to jeden z podstawowych “zabiegów” higienicznych wiedzą prawdopodobnie wszyscy. Ważną kwestią jest również to, że możemy przeprowadzić go samodzielnie w warunkach domowych. Kluczowe jest tu jednak zastosowanie odpowiednich preparatów lub akcesoriów. Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia uszu jest oczywiście zastosowanie patyczków, ale czy oznacza, że jest to bezpieczny i skuteczny sposób? Niestety nie. Otóż w przypadku osób, których uszy pozbawione są jakichkolwiek komplikacji i powikłań laryngologicznych, stosowanie patyczków jest zupełnie zbędne, a dodatkowo może być przyczyna powstania komplikacji. Należy pamiętać o tym, że u osób zdrowych uszy czyszczą się same. Obawiasz się o nadmiar wydzieliny? Przypomnijmy tylko, że woskowina usuwana jest w sposób naturalny – samoistnie. Zbyt głębokie i agresywne manewrowanie patyczkiem może doprowadzić do uszkodzenia lub nadwyrężenia przewodu słuchowego, przez co ilość wytwarzanej woskowiny będzie nienaturalnie zwiększona.
Sprawdzone metody na czyszczenie uszu
Jak powinno wyglądać czyszczenie uszu z woskowiny w tym przypadku? Najczęstszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem jest użycie ciepłej wody w połączeniu z preparatem wyróżniającym się naturalnym lub delikatnym pH. Może to być mydło lub delikatny płyn do mycia czy żel myjący. Co ciekawe, stosowanie jakichkolwiek akcesoriów nie jest w tym przypadku konieczne. Wystarczy strumień wody i wspomniane preparaty – to wszystko. A co w przypadku, gdy odczuwamy, że w uchu zalega nam nadmiar woskowiny? Tutaj z pomocą przyjdą zróżnicowane środki, które zwykle występują w formie sprayu lub krople, które bazują np. na olejach roślinnych, parafinie, soli fizjologicznej, glicerolu lub olejku miętowym, a nawet cynamonowym.
A jak powinno wyglądać prawidłowo przeprowadzone czyszczenie uszu u niemowląt? Delikatne patyczki do uszu można zastosować, ale tylko w przypadku zebrania woskowiny z małżowiny usznej. Kluczowe jest tu, aby pod żadnym pozorem nie wprowadzać tego akcesoria do wnętrza kanału słuchowego. Może to doprowadzić do wprowadzenia kanału słuchowego. W przypadku, gdy samoistne wyczyszczenie uszu lub pozbycie się nadmiaru woskowiny za pomocą specjalistycznych preparatów okaże się niewystarczające – konieczna może okazać się wizyta w gabinecie laryngologa.