Ciążowe wyzwania
Ciąża jest pięknym czasem oczekiwania na nowego członka rodziny. Przyszli rodzice ciągle poszukują nowych informacji o życiu prenatalnym, przygotowaniu do porodu, odpowiednim wyposażeniu dla maluszka i sposobach pielęgnacji. Na pierwszy plan wysuwa się zadbanie o zdrowie przyszłej mamy, które zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka. Przede wszystkim ciężarna zadbać musi o spokój, unikać stresorów, regularnie poddawać się kontroli ginekologicznej i wykonywać zlecone badania. Spośród wielu z obowiązkowych badań w pakiecie ciążowym wykonać należy test obciążenia glukozą. Najbardziej pożądaną byłaby sytuacja, by wyniki jego wykluczały cukrzycę, jednak co w momencie gdy krzywa cukrowa wskazuje na możliwość wystąpienia cukrzycy ciążowej?
Cukrzyca ciążowa a ciąża i poród
Przede wszystkim ciężarna powinna przyjąć taką wiadomość z możliwym spokojem. Dodatkowe stresowanie się w niczym nie pomoże, zaś cukrzyca w ciąży nie jest jeszcze końcem świata. Owszem, należy podjąć odpowiednie kroki, by bezpiecznie przebrnąć pozostały czas ciąży, jednak racjonalne podejście do tego tematu będzie tu bardzo pomocne. Przede wszystkim przyszła mama powinna udać się na konsultację do diabetologa, czyli specjalistą zajmującym się właśnie chorymi z cukrzycą. Pomoże on ustalić właściwą dietę, którą należy przestrzegać już do rozwiązania, da wytyczne co do wykonywania pomiarów glikemii, oraz ustali jaką aktywność ciężarna może podejmować (ponieważ jest ona u osób z cukrzycą ciążową wskazana w umiarkowanym stopniu). W ostateczności konieczne będzie wykonywanie sobie zastrzyków z insuliną. Oczywiście, nie zawsze niestety można uniknąć powikłań. Spośród nich wymienić można: zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, obrzęki, wielowodzie, czy nawet przekształcenie się cukrzycy ciążowej w cukrzycę typu drugiego już po porodzie. Zerknij też na temat poród a cukrzyca ciążowa.
Najniebezpieczniejszym powikłaniem, które może być konsekwencją cukrzycy ciążowej jest zatrucie ciążowe, które może stanowić zagrożenie dla życia matki i dziecka. Powikłania mogą również tyczyć się dziecka, a wśród najczęściej obserwowanych wymienia się: wady wrodzone, choroby układu sercowo-naczyniowego, wady układu nerwowego, upośledzenie umysłowe, wady układu pokarmowego. W niektórych przypadkach może dojść również do makrosomii, czyli zbyt szybkiego zwiększanie masy ciała u dziecka w stosunku do wieku ciążowego. To zaś w bardzo istotny sposób wpływa na przebieg porodu. Przy porodzie siłami natury może mieć wpływ na jego długi czas trwania, powstanie urazów okołoporodowych, w tym do dystocji barkowej, a w skrajnych przypadkach także do niedotlenienia płodu co może skutkować nieprawidłowym rozwojem w sferze neurologicznej. Ze względu na spore obarczenie ryzykiem takimi właśnie powikłaniami ze względu na makrosomię dziecka większość takich przypadków kończy się rozwiązaniem ciąży z wykorzystaniem metody cesarskiego cięcia. Jest ono wykonywane zwykle o kilka tygodni wcześniej, bo w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży. Warto więc zapobiegać tym powikłaniom, stosując się do zaleceń lekarza, przestrzegając dietę i w miarę możliwości prowadzić aktywność fizyczną. Dodatkowo skorzystać można z porad i wskazówek, które znaleźć można na dedykowanych temu tematowi stronach internetowych. A jak się ma miód do cukrzycy? Przeczytaj artykuł o tym zagadnieniu na stronie paweltrenuje.pl.