Wiele osób, starających się o uzyskanie kredytu, spotyka się z odmową. Często przyczyną tego są informacje, zawarte w raporcie BIK. Nie zawsze wiadomo przy tym, jakie konkretne dane z tego dokumentu wpłynęły na podjęcie przez bank lub firmę pożyczkową takiej, a nie innej decyzji. Rozwiązaniem może być samodzielne pozyskanie tego dokumentu i analiza zawartych w nim informacji. Jak tego dokonać? I jakie dane znaleźć można w raporcie?
Czym jest BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją, gromadzącą dane na temat zaciągniętych przez klientów sektora finansowego kredytów oraz terminowości ich spłaty. Oprócz informacji aktualnych przetwarzane są również te, które dotyczą pożyczek spłaconych w ostatnich latach. Wszystkie one są udostępniane instytucjom finansowym – bankom i SKOK-om, a w ostatnim czasie również coraz częściej firmom pożyczkowym. Dzięki temu wszystkie wymienione jednostki mogą dokonać oceny wiarygodności klienta oraz jego zdolności do obsługi kolejnych zobowiązań.
Raport BIK – jakie dane są analizowane przez banki?
Osoba, starająca się o kredyt, standardowo proszona jest o zgodę na sprawdzenie danych, zawartych w jej raporcie BIK. Bank analizuje je pod kątem:
- Ilości i wielkości zobowiązań. Informacje te służą do określenia zdolności kredytowej klienta, raport BIK zawiera bowiem również dane na temat wysokości aktualnie spłacanych przez niego rat.
- Występowania opóźnień w spłacie. Analizowane są przede wszystkim dane bieżące – aktualne przeterminowania oznaczają zwykle automatyczne odrzucenie wniosku kredytowego. Wiele banków przy podejmowaniu decyzji uwzględnia również historię spłat.
- Ilości zapytań o kredyty w ostatnim czasie. Zbyt częste składanie przez klienta wniosków o pożyczkę jest zwykle uznawane za niepokojące i może być przyczyną negatywnej decyzji kredytowej.
Dla wielu instytucji finansowych istotna jest również ocena punktowa BIK, będąca odzwierciedleniem rzetelności w spłacie zobowiązań. Więcej informacji dostępne jest w artykule “Raport BIK dla firmy – Jak sprawdzić swoją firmę?”.
Jak uzyskać raport BIK?
Jako że odmowa przyznania kredytu na podstawie danych, zawartych w raporcie BIK, może mieć w praktyce kilka różnych przyczyn, wiele osób stara się pozyskać ten dokument i dokonać jego samodzielnej analizy. Wbrew pozorom – nie jest to wcale trudne.
Raport BIK można pobrać bezpłatnie raz na każde 6 miesięcy. W celu uzyskania danych w taki sposób konieczne jest jedynie założenie konta w portalu, prowadzonym przez Biuro Informacji Kredytowej, a następnie wysłanie stosownej prośby. Pewnym mankamentem jest czas oczekiwania na ten dokument – może on wynieść nawet 30 dni, chociaż w praktyce jest zwykle krótszy.
Znacznie szybciej można otrzymać płatny raport BIK – jest on udostępniany praktycznie natychmiast. Z tego też powodu osoby, którym zależy na czasie, wybierają najczęściej taką właśnie drogę jego uzyskania.